Ojas - esencją naszej energii

Ojas to esencja naszej energii życia, która w subtelnej formie umiejscowiona jest w czakrze serca – jednym z siedmiu głównych centrów energetycznych.

W naszym fizycznym ciele ojas uwidacznia się jako źródło energii życiowej, które obdarza siłą mięsień serca, reguluje naturalny rytm bicia serca, odżywia całą muskulaturę, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie nerek, wątroby oraz systemu odpornościowego.

Osoba o silnym ojas posiada mocne, silne i gibkie ciało. Jego skóra jest gładka, czysta i świeża, włosy mocne i lśniące. Takie osoby mają promienny wyraz twarzy z naturalnym ujmującym uśmiechem, a ruchy ciała świadczą o wewnętrznym spokoju i harmonii.

Soma – substancja, którą wytwarza ojas w umyśle na emocjonalnej płaszczyźnie umożliwia nam odczuwanie  współczucia, dobroci, miłóści, spokoju i kreatywności. Ojas jest również odpowiedzialne za zdrową i harmonijną aurę, która stanowi subtelny płaszcz ochronny przed negatywnymi czynnikami z zewnątrz. Im słabsze jest nasze ojas, tym bardziej podatni jesteśmy na ich zły wpływ i tym szybciej tracimy wewnętrzny spokój.

Ojas będąc w pewnym stopniu wynikiem  zdrowego stylu życia, właściwej diety i dobrego trawienia – powstaje głównie w wyniku odczuwania harmonii, szczęścia i doświadczania transcendencji, co ma miejsce przy medytacji z mantrą lub modlitwie. Ojas jest warunkiem wewnętrznej równowagi jak również powstaje dzięki niej. Wraz z zanikiem ojas tracimy zdrowie. Uwidaczniają się wówczas wszystkie symptomy, które kojarzymy najogólniej z utratą witalności – zarówno fizycznej jak i umysłowej.

Oto niektóre z czynników, które mogą przyczynić się do zaburzenia ojas:

  • ”zdenaturyzowane” pożywienie: nadmiernie przetworzone fabrycznie, konserwowane, modyfikowane genetycznie, jak również jedzenie z mikrofalówki, „Jank food”, „Fast food”, jedzenie nieświeże lub zepsute
  • styl życia, który ogólnie zaburza doshę vata: np. latanie, bardzo szybka jazda samochodem, bardzo forsujące dyscypliny sportu bez odpoczynku, głośna muzyka, ciągłe rozproszenie uwagi, praca przy komputerze, oglądanie telewizji, poddawanie się zbyt intensywnemu promieniowaniu UV, przepracowanie, zbyt częsty lub zbyt długi post; niekontrolowane życie seksualne
  • długotrwałe konflikty na płaszczyźnie emocjonalnej, np. uczucie strachu, złości, smutku, niecierpliwości, przywiązania i troski; brak wiary i ufności

Sposobem, aby przywrócić i wzmocnić ojas, oprócz przede wszystkim wymienionej wcześniej praktyki medytacji i innych czynności związanych z życiem duchowym, jest zastosowanie jeszcze kilku innych naturalnych metod. Godnym polecenia jest mleko (świeże, lekko ciepłe) zmieszane z ghee, które bezpośrednio odżywia ojas. Wartościowe są również odmładzające zioła jak shatavari, ashwaganda i guduchi. Podobnie urlop, na którym zatroszczymy się o bliski kontakt z przyrodą, odpoczynek, spacery i regularny sen, mogą w znacznym sopniu zregenerować nasze siły witalne.