Jak medytować?

Jest wiele sposobów medytacji, ale wielcy jogini podkreślają, że jeden z nich jest szczególnie godny polecenia w obecnych czasach – jest to medytacja z mantrą.
"Mantra" jest transcendentalną wibracją dźwiękową. Jest ona dźwiękiem, który wznosi nasz umysł ponad materialny wymiar.

Jest wiele sposobów medytacji, ale wielcy jogini podkreślają, że jeden z nich jest szczególnie godny polecenia w obecnych czasach – jest to medytacja z mantrą.

"Mantra" jest transcendentalną wibracją dźwiękową. "Man" oznacza "umysł", "tra" – "wznosić". Mantra jest więc dźwiękiem, który wznosi nasz umysł ponad materialny wymiar. Przejawia się ona w tym świecie nie tracąc swego duchowego potencjału.

Mantry nie można wymyślić samemu, nie można jej kupić czy sprzedać. Jest to wiecznie istniejąca, duchowa wibracja dźwiękowa przekazywana od niepamiętnych czasów przez mistrzów medytacji należących do długiej linii nauczycieli i uczniów.

Wsłuchując się w taki dźwięk i powtarzając go doświadczamy, że nasze serce i umysł stopniowo się oczyszczają, dzięki czemu z każdym dniem coraz bardziej wzrasta w nas świadomość naszej prawdziwej tożsamości. Stopniowo jesteśmy coraz bardziej radośni, szczęśliwi i wolni od niepokoju.

"Kwiat lotosu rozkwita ponad powierzchnią wody nietknięty przez jej nieczystości. Podobnie, poprzez medytację, każdy może żyć w tym świecie nietknięty przez jego niepokoje"

Mantrę można intonować na kilka różnych sposobów. Można robić to zarówno indywidualnie jak i w grupie osób. Poniżej prezentujemy poszczególne techniki medytacji. Kluczowym elementem w każdej z tych technik jest koncentracja, skupienie uwagi na dźwięku mantry. Początkowo osiągnięcie pełnej koncentracji na mantrze może wydawać się zadaniem trudnym, powinniśmy jednak postarać się, na tyle, na ile potrafimy skupić swój umysł na wypowiadanych mantrach. Przy regularnej praktyce i odrobinie cierpliwości będą widoczne szybkie postępy. Medytacja niedoskonała prowadzi do medytacji doskonałej.

Przedstawiamy skrócone opisy podstawowych technik.

Medytacja indywidualna

Medytacja z wykorzystaniem oddechu

Sposób ten polega na intonowaniu mantry na głos podczas wydechu, a podczas wdechu - na powtarzaniu jej w umyśle. Robiąc wydech wypowiadamy mantrę:

Gauranga

wydłużając sylaby: GoooRaaaAnnnGaaa, a z wdechem powtarzamy ją w ten sam sposób w umyśle. Długość oddechu zależy od indywidualnych predyspozycji. W ten sposób można intonować dowolną ilość czasu.
Na poniższym filmie możesz zobaczyć jak ten sposób medytacji może wyglądać w praktyce:

Medytacja japa joga

Jednym z najprostszych sposobów medytacji jest japa joga, technika, w której do medytacji używamy korali nazywanych japa mala.

Korale składają się ze 108 koralików (lub 54 – takie korale stanowią "połowę") i jednego korala głównego. Podczas medytacji trzymamy je w prawej ręce między palcem środkowym a kciukiem (do medytacji nie używamy palca wskazującego, co jest związane ze starożytną zasadą). Medytację zaczynamy od korala głównego. Trzymając go między palcami wypowiadamy mantrę Gauranga. Następnie przesuwamy palce na pierwszy mały koralik i wypowiadamy następującą mantrę:

Gopala Govinda Rama
Madana Mohana

W ten sposób medytujemy na każdym koraliku, czyli wykonując jedno okrążenie na koralach wypowiadamy mantrę 108 razy (w przypadku "połowy" 54 – robiąc dwa okrążenia mamy 108). Koraliki przesuwamy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Mantrę należy wypowiadać na tyle głośno, aby móc ją swobodnie słyszeć. Szybkość intonowania jest sprawą indywidualną, jednakże należy zachować takie tempo intonowania i robić to na tyle głośno i wyraźnie, aby rozróżniać poszczególne słowa.

Najodpowiedniejszą porą dla tej medytacji jest czas po przebudzeniu się i porannej kąpieli. Można usiąść i intonować mantrę przez jakiś czas. Jeśli ogarnie cię senność i trudno ci będzie wytrwać dłużej w jednej pozycji, możesz intonować spacerując np. w parku, na plaży, czy też w jakimś innym, spokojnym miejscu.

Godnym polecenia czasem na tę praktykę jest również wczesny wieczór, tuż przed zachodem słońca. Wybierz sobie porę dnia oraz liczbę powtórzeń, począwszy np. od jednego okrążenia rano i jednego wieczorem. Później stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń wykonywanych każdego dnia. Medytując regularnie doświadczysz tego, jak przyjemny jest ten sposób medytacji.
Na poniższym filmie możesz zobaczyć jak w praktyce wygląda ten sposób medytacji:

Medytacja grupowa

Kolejną metodą medytacji z mantrą jest kirtan. Polega on na intonowaniu mantry przez więcej niż jedną osobę. Zwykle jedna osoba prowadzi medytację, a inni powtarzają za nią. Kirtan może również odbywać się z wykorzystaniem instrumentów muzycznych.
Nie ma tu ścisłych reguł. Można tańczyć i śpiewać, ale można też usiąść razem i intonować mantrę przyciszonym głosem. Jest to medytacja zbiorowa, podczas gdy japa joga, bądź też medytacja z wykorzystaniem oddechu są praktykami indywidualnymi.