Kosmetyka Ajurwedyjska cz.1: W stronę natury – sięgnijmy do prastarych źródeł

Współczesne trendy w lansowaniu zdrowego stylu życia coraz chętniej sięgają do starych i sprawdzonych metod, których źródeł i inspiracji odszukać można w naturze.

KOSMETYKA AJURWEDYJSKA: W stronę natury – sięgnijmy do prastarych źródeł (cz. 1)

Współczesne trendy w lansowaniu zdrowego stylu życia coraz chętniej sięgają do starych i sprawdzonych metod, których źródeł i inspiracji odszukać można w naturze. Coraz bardziej jesteśmy świadomi, że nie bez znaczenia jest to, co jemy, jakiego gatunku nakładamy ubranie i czym pielęgnujemy skórę. Z większą uwagą wybieramy nasz jadłospis, świadomie czytamy etykiety i jakość kupowanych produktów – zarówno spożywczych jak i kosmetycznych. Zwrot w stronę natury i prawidłom w niej obowiązującym to nie tylko chwilowa “moda” na zdrowe i ekologiczne rozwiązania – dla wielu jest to świadomy wybór i filozofia życia, która obejmuje wszystkie jego płaszczyzny i obszary. Ci, którzy się na ten styl życia decydują, wiedzą, że jest to wybór z korzyścią nie tylko dla siebie, ale też dla środowiska.

Stan środowiska naturalnego mocno ucierpiał w wyniku rozwoju gospodarczego, nie sprzyja więc zachowaniu dobrego zdrowia i młodego wyglądu. Mieszkając w miastach nasza skóra nieustannie narażona jest na szkodliwe zanieczyszczenia i toksyczne związki. Otaczają nas one ze wszech stron – są w naszym pożywieniu, wodzie i powietrzu. Prowadząc intensywne miejskie życie obarczone dodatkowo elementem stresu, odżywiając się pokarmem nie z wyboru lecz z pośpiechu czy z konieczności, nasza skóra nieustannie “dotykana” jest pośrednio lub bezpośrednio przez wpływ tychże czynników. Tylko nieliczni mogą cieszyć się idealną cerą dzięki dobrym genom. Mimo to każdy pragnie zachować naturalną świeżość i piękno.

Podobnie jak ajurwedyjska dieta zindywidualizowana jest dla każdej osoby, również ajurwedyjska kosmetyka wnosi swoją różnorodnością szeroki wybór naturalnych produktów przeznaczonych dla pewnego rodzaju cery jakby z osobna. Przez stosowanie ziół, kwiatów, olejków eterycznych i naturalnych minerałów przyczynia się do utrzymania skóry w równowadze. Jak każda inna tkanka, skóra wymaga gruntownego oczyszczania, odżywiania, nawilżania i ochrony przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Przy wyborze ziół, olejków i innych składników ważnym jest, aby uwzględnić swoją konstytucję, czyli prakriti, która towarzyszy nam od narodzin. Inaczej mówiąc - na strukturę i wygląd skóry mają wpływ typowe cechy właściwe danej konstytucji, jaką każda osoba jest obdarzona. Duże znaczenie jednak ma też aktualny stan skóry, czyli indywidualna “historia choroby” w chwili obecnej (vikriti), choćby to były jedynie chwilowe niedostatki i nagłe wymagania naszej skóry. Znaczy to, że składniki przeznaczone na zabiegi kosmetyczne powinny być dostosowane według ich właściwości i sposobu działania do obecnego stanu skóry, aby odpowiednio potraktować symptomy i źródło tych niedostatków. Jak wiemy, są one zależne od szeregu zewnętrznych czynników, jak: styl życia, dieta, warunki klimatyczne, zdrowie psychiczne i ogólny stan zdrowia.

Należy również pamiętać, że pojedynczy zabieg jest jedynie próbą załagodzenia symptomów występujących na skórze już od dawna i obecnie noszących znamię “alarmu”. Dlatego ajurwedyjska kosmetyka zaleca, aby zmian w wyglądzie skóry dokonywać w codziennych i systematycznych zabiegach pielęgnacyjnych, które obecnie w gabinetach kosmetycznych noszą modną nazwę “rytuały”.