Pozycja namiotu

Pozycja namiotu czyli padottanasana wzmacnia oraz rozciąga łydki i uda. Pozwala uelastycznić ścięgna podkolanowe oraz rozwinąć mięśnie nóg. Zgięcie ciała ku przodowi pobudza dopływ krwi do tułowia i głowy, co sprzyja wzmocnieniu koncentracji. Głębokie odwrócenie ciała stymuluje kręgosłup i centralny system nerwowy, co pomaga w przypadku sztywności pleców i bioder. Padottanasana masuje także organy w jamie brzusznej oraz doskonale tonizuje układ trawienny.
 

Wskazówki:

1. Stań ze złączonymi stopami. Unieś palce u nóg ku górze i rozłóż je w wachlarz układając z powrotem na podłodze. Rozłóż ciężar ciała równomiernie na całe stopy.
2. Rozstaw stopy na szerokość około 1 m. Rozłóż ramiona prostopadle do ciała, tak aby barki i ręce były na tej samej wysokości.
3. Połóż ręce na biodrach i w momencie, kiedy wypuszczasz powietrze rozciągnij brzuch, unieś klatkę piersiową, delikatnie rozchyl ramiona do tyłu i unieś głowę tak, aby spoglądać na sufit.
4. Wypuść powietrze, zegnij się ku przodowi w biodrach i umieść czubki palców lub całe dłonie płasko na podłodze, pomiędzy stopami.
5. Ręce rozstaw na szerokość barków, palce rąk ułóż w tej samej linii co palce nóg. Jeśli to konieczne - lekko zegnij kolana. Wypuść powietrze do końca. Naciskaj dłońmi na podłogę, unieś klatkę piersiową, rozciągnij brzuch i patrz przed siebie.
5. Zrób głęboki wdech. Na wydechu zegnij się ku przodowi. Oprzyj głowę lekko o podłogę, pomiędzy rękami. Rozluźnij ramiona, głowę i szyję. Wytrzymaj w tej pozycji 10 oddechów.
6. Powoli wróć do pozycji wyjściowej.