HALASANA - pług

Asana HALASANA lub inaczej PŁUG jest w rzeczywistości częścią grupy Sarvangasany (Stanie na ramionach). Halasana posiada wszystkie zalety pozycji odwróconych.

Wpływa bardzo korzystnie na całe plecy, łącznie z nerwami wychodzącymi z kręgosłupa. Mocne napięcie grzbietu wzmacnia, harmonizuje i regeneruje cały kręgosłup oraz system nerwowy pleców – likwiduje ból w krzyżu. Organy jamy brzusznej są ściskane, co pobudza trawienie oraz przynosi ulgę w zaparciach i wzdęciach. Halasana jest korzystna dla nerek, wątroby, śledziony, trzustki, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz organów płciowych. Zwiększony napływ krwi do głowy pobudza wszystkie jej części. Przynosi to ulgę przy bólach głowy i harmonizuje tarczycę, co poprawia przemianę materii. Asana ta usuwa także sztywność ramion i łokci, całe ciało jest rozciągane. Osoby starsze oraz ci, którzy cierpią z powodu rwy kulszowej powinni skonsultować się z lekarzem zanim rozpoczną praktykowanie tej asany. Osoby z nadciśnieniem oraz początkujący mogą umieścić krzesło za głową, aby móc oprzeć na nim palce nóg. Gdy plecy staną się bardziej giętkie, krzesło będzie można usunąć. Halasany nie powinny wykonywac kobiety podczas menstruacji. Biorąc pod uwagę liczne korzyści płynące z wykonywania halasany należy uznać ją za podstawową pozycję, którą każdy, kto chce uprawiać hatha jogę, powinien włączyć do swojej regularnej praktyki.

Wskazówki: 1. Połóż się płasko na plecach. Osoby, które mają problemy z szyją powinny podłożyć pod plecy złożony koc tak, aby brzeg koca kończył się u dołu szyi (siódmym krąg szyjny). Zapobiegnie to nadmiernemu napięciu szyi. 2. Wykonaj wdech, utrzymując złączone stopy i wyprostowane kolana unieś nogi z podłogi do pionu. Jeśli jest to zbyt trudne, przyciągnij najpierw kolana do klatki piersiowej, a następnie wyprostuj nogi w górę. 3. Wykonaj wydech i opuść nogi za głowę, dotykając podłogi palcami stóp. Jeśli jest to zbyt trudne, oprzyj stopy na krześle lub stołku ustawionym za głową. Biodra i dolna część pleców w naturalny sposób będą uniesione nad podłogę.

Pamiętaj: Trzymaj plecy tak prosto jak tylko możesz. Nie napinaj mięśni twarzy i szyi.