Salamba Sarvangasana

Jeśli pozycje odwrócone są ci obce, to Salamba sarvangasana - czyli jogiczna wersja stania na ramionach jest doskonałym ćwiczeniem, które należy opanować.

Salamba znaczy wsparty, a sarvangasana oznacza pozycję całego ciała. Salamba sarvangasana wspaniale wpływa na cały organizm. W rzeczywistości podczas jej wykonywania całe ciało jest uspokajane i odmładzane.

Salamba sarvangasana pomaga przy bezsenności, bólach głowy, obniżonej witalności i nerwowości. Górna część ciała szyja, barki, ramiona i plecy wzmacniają się, a nogi, biodra i brzuch są rozluźniane. Podczas wykonywania tej asany wzrasta napływ krwi do głowy, szyi i serca co korzystnie wpływa na mózg i inne narządy umieszczone w głowie.

Wskazówki:

Uwaga: osoby mające jakiekolwiek problemy z kręgosłupem powinny przed wykonywaniem tej asany skontaktować się z lekarzem.

1. Połóż się na plecach, ramiona ułóż wzdłuż ciała z dłońmi zwróconymi ku dołowi, nogi wyprostowane. Zwykle pomocne jest umieszczenie bardzo płaskiej poduszki lub złożonego ręcznika pod plecami i ramionami. Pomaga to zredukować nadmierny nacisk na kark. Zrób wdech i unieś kolana nad głowę.

2. Wykonaj dwa oddechy, a następnie zrób wydech odrywając jednocześnie biodra od podłogi. Podeprzyj plecy rękami a kolana trzymaj ponad głową.

3. Wykonaj wdech, a następnie podczas wydechu unieś tułów, aż nogi i całe ciało będą prostopadłe do podłogi. Podbródek powinien naciskać na klatkę piersiową. Nie rozchylaj łokci, trzymaj je jak najbardziej złączone. Naciskając rękami na plecy wypychaj kręgosłup do góry. Utrzymaj tę pozycję co najmniej przez 30 sekund, wydłużając czas do 5 minut w miarę możliwości.

Powrót: wykonaj wydech i zegnij nogi ponad głową. Opuść ręce dłońmi do dołu i powoli połóż plecy na podłodze. Przez kilka minut leż na plecach dla odpoczynku.

4. Dodatkowo: po wykonaniu salamba sarvangasany możesz opuścić jedną nogę ku podłodze ponad głową i utrzymując kolana wyprostowane dotknąć podłoża palcami nogi. Druga noga powinna być trzymana pionowo w górze. Postaraj się wytrzymać przez 20 sekund. Następnie unieś opuszczoną nogę i opuść drugą. Ten wariant nazywany jest ekapada sarvangasana - stanie na ramionach z jedną nogą, wpływa on łagodząco na nogi i organy jamy brzusznej a w szczególności nerki.