Sny, deja vu a reinkarnacja

Czasami widzimy we śnie coś, czego nigdy nie widzieliśmy, ale wszystkich tych incydentów doświadczyliśmy w różnym czasie, w różnych miejscach i w różnych okolicznościach.

Pytania i odpowiedzi:

Pytanie: Czy można śnić o swoich poprzednich wcieleniach?

Odpowiedź: Tak. Czasami podczas snu ludzie miewają krótkotrwałe wizje swojej egzystencji w poprzednich ciałach.

"Czasami widzimy we śnie coś, czego nigdy nie widzieliśmy, ani o czym nie słyszeliśmy w tym życiu, ale wszystkich tych incydentów doświadczyliśmy w różnym czasie, w różnych miejscach i w różnych okolicznościach".
Śrimad Bhagavatam 4:29:67

Pytanie: Zdarzyło mi się znaleźć w pewnym miejscu po raz pierwszy, ale miałem naprawdę silne wrażenie, że kiedyś już tam byłem. Czy to oznacza, że byłem tam w poprzednim życiu?

Odpowiedź: Jest to możliwe. Ludzie przybywając gdzieś lub doświadczając czegoś, często mają wrażenie, że to już się zdarzyło, choć nigdy nie byli w tym miejscu, ani nie mieli takich przeżyć w ich obecnym życiu. Podobnie, w czasie snu można doświadczać rzeczy, których się nie widziało, ani nie słyszało w tym życiu - fruwa się, tonie, unosi się w powietrzu i tak dalej.

„Czasami nagle doświadczamy czegoś, czego nigdy nie widzieliśmy, i o czym nigdy nie słyszeliśmy w naszym obecnym ciele. Czasami widzimy nagle takie rzeczy w snach”.
Śrimad Bhagavatam 4:29:64

W twoim umyśle nie pojawia się nic, czego byś wcześniej nie doświadczył w swoim fizycznym ciele materialnym. Dzieje się tak, ponieważ umysł jest magazynem uprzednich doświadczeń twoich zmysłów.

Znane są przypadki osób, które praktykowały kung-fu, ćwicząc przez wiele godzin w ciągu dnia, zaś w nocy, kiedy szli spać, znowu doświadczali kung-fu. Czasami to przeżycie było tak silne, że nagle budzili się i stwierdzali, że właśnie wybili nogą dziurę w ścianie lub uderzyli żonę. Znane są przypadki osób, które w  końcu były zmuszone zaprzestać ćwiczeń z tego powodu.

Albo załóżmy, że idziesz na koncert muzyki rockowej. Później wracasz do domu, leżysz w swoim łóżku, a w swoim umyśle ciągle słyszysz głośne dźwięki gitar i słowa piosenek. Następnego dnia do znudzenia śpiewasz: „She’s my baby!” :)

Nie mógłbyś tego robić ani mówić, gdybyś wcześniej tego nie doświadczył. Wszystko, czego doświadczasz w swoim umyśle jest tym, czego doświadczyłeś wcześniej swoimi zmysłami. Takie doświadczenia mogą się łączyć w zabawny sposób. Na przykład, ponieważ widziałeś złoto i widziałeś góry, możesz we śnie zobaczyć złotą górę. :)

"Dlatego, mój drogi królu, żywa istota, która ma subtelną okrywę mentalną, rozwija wszelkiego rodzaju myśli i wyobrażenia z powodu swego przeszłego ciała. Bądź tego pewien. Umysł nie może wymyślić czegoś, czego żywa istota nie doświadczyła w poprzednim ciele."
Śrimad Bhagavatam 4:29:65

Doświadczanie rzeczy, z którymi nie miałeś kontaktu w tym życiu oznacza, że przeżyłeś je w poprzednich, innych rodzajach ciał. Dotyczy to przeżyć podczas snu, na przykład latania jak ptak, pływania pod wodą jak ryba lub widzenia rzeczy, o których nie pamiętasz, abyś je widział w tym życiu oraz doświadczeń wywołujących uczucie, że było się tam już przedtem.

W kolejnych wcieleniach uwarunkowanej duszy, we wszystkich  różnych ciałach jakie przyjmuje, odbiera ona doświadczenia przez „fizyczne” zmysły, i wszystkie te doświadczenia gromadzą się w umyśle. W nim jest wszystko, cokolwiek przeżyłeś od chwili wejścia w świat materialny. Wszystko - nie tylko rzeczy, których doświadczyłeś w tym życiu. Możesz nie tylko śnić o swoich przeżyciach z poprzednich wcieleń - możesz również, choć krótko, oglądać we śnie rodzaj ciała jaki otrzymasz w przyszłości. Stan twojego umysłu w owej chwili wskazuje nie tylko na to, kim byłeś w poprzednim życiu, ale także jaki typ ciała otrzymasz w przyszłości.

"(...)To za przyczyną umysłu żywa istota osiąga pewien rodzaj ciała, stosownie do swego kontaktu z naturą materialną. Na podstawie stanu umysłu żywej istoty, można zorientować się, kim była ona w życiu przeszłym, jak też jaki rodzaj ciała otrzyma w przyszłości. W ten sposób umysł wskazuje na przeszłe i przyszłe ciała".
Śrimad Bhagavatam 4:29:66

Wszystko, czego doświadczasz we śnie lub co pojawia się w umyśle, jest odbiciem twoich poprzednich doświadczeń, nagromadzonych czy zarejestrowanych w umyśle, albo obrazem ciała fizycznego, jakie otrzymasz w przyszłości. Ponieważ wszystkie pragnienia istoty są zapisane w jej umyśle, i ponieważ umysł jest nie tylko wskaźnikiem poprzedniego ciała, ale i ciała, które otrzymamy w przyszłości, to można doświadczyć przebłysku, do przyjęcia jakiego ciała zmuszą nas nasze materialne pragnienia.