Pozycja Ryby

Matsyasana - czyli pozycja ryby stymuluje pracę gruczułów tarczycy oraz wzmacnia gruczoły przysadki mózgowej powodując wzrost efektywności procesu przemiany materii.

Rozciąga górne partie klatki piersiowej oraz zwiększa pojemność płuc dzięki czemu jest bardzo pomocna w schorzeniach płuc (np. astmy). Dotlenia organizm przyczyniając się do redukcji skutków stresu i oczyszcza go. Pomaga usunąć sztywność i napięcie w barkach i szyi. W aspekcie estetycznym poprawia sylwetkę u osób z tendencjami do garbienia się oraz koryguje problem wystających łopatek.

Wskazówki:
1. Połóż się na plecach, wyprostuj nogi, stopy złącz razem.
2. Ręce dłońmi skierowanymi do podłogi umieść pod pośladkami.
3. Przyciskając łokcie do podłogi, zrób wdech z równoczesnym wygięciem kręgosłupa w górę, głowę odchyl do tyłu i oprzyj jej czubek na podłodze, wykonując w tym momencie wydech.
4. Trzymaj nogi złączone razem, a kolana wyprostowane.
Wyobraź sobie, że środek twojego mostka jest unoszony ku górze przez niewidzialną nić. Pamiętaj aby ciężar ciała spoczywał na łokciach. Staraj się trzymać krtań i tchawicę otwarte, rozluźnione aby ułatwić głębokie oddychanie. Wytrzymaj w tej pozycji 15 oddechów.
5. Kończąc powoli rozsuń łokcie, wyciągnij potylicę i wyprostuj szyję, układając ją powoli krąg po kręgu na podłożu, rozluźnij ramiona.

Przeciwwskazania:
Nie wykonuj asany przy problemach z nadciśnieniem i tendencji do zawrotów głowy przy odchylaniu do tyłu.