Kosmetyka Ajurwedyjska cz.5: Parówki ziołowe (rytuał nr 3)

Ciepło, wilgoć i zapach ziół doskonale usuwają napięcie z twarzy, a niektórzy twierdzą, że odprężają i otwierają też umysł.

Kosmetyka Ajurwedyjska cz.5: Parówki ziołowe (rytuał nr 3)

Ciepło, wilgoć i zapach ziół doskonale usuwają napięcie z twarzy, a niektórzy twierdzą, że odprężają i otwierają też umysł. Sauny i kąpiele parowe należą do najstarszych metod w tradycji ajurwedyjskiej mających na celu oczyszczanie skóry. Dzięki wilgoci zrogowaciałe i suche brzegi tkanki skórnej stają się miękkie i pozwalają się łatwiej usunąć, zaś dzięki ciepłu pobudzone zostaje krążenie krwi oraz funkcjonowanie porów. W ten sposób toksyny i inne produkty przemiany materii przedostają się z ciała na jego zewnętrzną warstwę. Szczególnie polecane są kąpiele parowe przy trądziku i cerze zanieczyszczonej.

Należy podkreślić, że metodą parówek regulujemy i uspokajamy doshę vata, co jest na tyle istotne, gdyż to jej dominacji przypisuje się wszelkie objawy starzenia się skóry. Dosha ta daje się złagodzić przez wilgotne ciepło i zastosowanie olejków.

Każda kąpiel parowa powinna zawierać 4 rodzaje składników, które poprawiają krążenie, usuwają złogi, relaksują i uspokajają skórę, posiadają właściwości lecznicze, oraz których wartość tkwi w samym jego zapachu.

Niektóre zioła znajdują zastosowanie we wszystkich recepturach, np. liść laurowy pobudza krążenie skóry, lukrecja działa oczyszczająco, zaś pozostałe zioła mają właściwości lecznicze i uspokajające. Olejki eteryczne natomiast doskonale odprężają umysł.

Częstotliwość stosowania kąpieli parowych zależy od stanu skóry. Przy suchej i dojrzałej skórze należy ją stosować raz na 2 tygodnie. Para posiada wprawdzie dużo wilgoci, jednak nadmierne zastosowanie parówek przynosi odwrotny efekt, czyli prowadzi do wysuszania. Przy cerze normalnej i tłustej należy stosować parówki raz na tydzień.

Przygotowanie: Zagotuj co najmniej 1 litr wody. Do wrzątku wrzuć 2 garści mieszanki ziołowej (wg wyboru opisanego poniżej), zmniejsz temperaturę wody, zamknij garnek pokrywką i pozwól, by zioła naciągnęły. Następnie zdejmij pokrywkę i dodaj parę kropli olejku eterycznego (wystarczą 5 krople na 1 litr wody). Nachyl głowę około 30-45 cm nad powierzchnią naparu i przykryj głowę ręcznikiem, aby para nie uciekała na boki.

Wystarczy 5 minut takiej parówki. Nie powinno się przekraczać 10 minut. Jeśli przeszkadza ci gorąco idące z pary, można zmoczyć ręcznik, którym okrywasz głowę.

Mieszanka ziołowa dla cery normalnej
W równych częściach: lukrecja, róża, sandał, tymianek, ashvaganda, liść laurowy, rumianek, koniczyna, żywokost, fenkuł (koper włoski), lawenda, przywrotnik, hibiskus, zaś polecane olejki eteryczne to: lawenda, geranium, bergamotka, sandał

Mieszanka ziołowa dla cery suchej
W równych częściach: liść laurowy, lukrecja, rumianek, żywokost, dashamula, mniszek, róża, sandał, hibiskus, skórka pomarańczy, i wybierz jeden z olejków eterycznych:  różany, sandałowy, rumiankowy lub neroli

Mieszanka ziołowa dla cery tłustej
W równych częściach: liść laurowy, lukrecja, żywokost, koper włoski, lawenda, melisa, trawa cytrynowa, skórka cytrynowa, werbena cytrynowa, róża, rozmaryn, sandał oraz olejki eteryczne: jałowca, cytryny i cyprysu

Mieszanka ziołowa dla skóry dojrzałej
W równych częściach: liść laurowy, lukrecja, anyż, cynamon, goździk, eukaliptus, koper włoski, imbir, mięta, pokrzywa, skóra pomarańczy, pinia oraz olejki eteryczne: rozmarynowy i szałwiowy

Mieszanka ziołowa dla cery zanieczyszczonej
W równych częściach: liść laurowy, lukrecja, listki czarnej porzeczki, korzeń łopianu, korzeń mniszka, trawa cytrynowa, manjishta, krwawnik oraz olejki eteryczne: mirra, róża, cytryna, bergamotka, lawenda, cedr, jałowiec.

Kompresy stanowią wyśmienitą alternatywę dla parówek. Zarówno na zimno jak i te na ciepło posiadają działanie jak parówki, ale ich dodatkowy atut polega na tym, że nie wysuszają skóry. Pozwalają suchej skórze nabrać wilgoci, a jednocześnie pobudzają ją jak parówka. Kompresy dlatego są szczególnie polecane dla cery suchej, wrażliwej, zaczerwienionej z tendencją do tworzenia się pajączków.

Przygotowanie ich wygląda tak jak przy parówkach, jedynie tutaj zanurza się szmatkę bawełnianą w wywarze, lekko się ją wyciska i nakłada na twarz. Najlepiej używać 2 szmatek, jedną na górną część twarzy, drugą na dolną.

Dla cery suchej ajurveda poleca jeszcze dodatkową formułę ziołową na kompresy. Wywar składa się z żywokostu, czarnego bzu, lawendy, kwiatu lipy, róży, rozmarynu sandału i krwawnika z olejkami eterycznymi (5 kropel na 1 litr wody): różany, sandałowy, rumiankowy lub neroli.