festiwale, kalendarz imprez, wydarzenia medytacja wiedza duchowa zdrowy styl zycia kursy jogi medytacji
Wykłady video

Zapraszamy do obejrzenia wykładów uznanego na świecie nauczyciela jogi i medytacji (wykłady video udostępnione online)

Jak medytować?

wykład online

Jak medytować - szczegółowy opis i video prezentacja głównych metod medytacji

Pokój medytacyjny

pokoj medytacyjny

Posłuchaj starożytnych mantr. Usiądź wygodnie, zamknij oczy, odpocznij w medytacji. Pozwól, aby twój umysł wypełnił się dźwiękiem mantry.

Korzyści z medytacji

korzyści medytacji

Medytacja jest najlepszą drogą ku pełnej samorealizacji, oświecającego zrozumienia tego, kim jesteś w istocie. Owocuje także poprawą psychicznego i fizycznego samopoczucia.

Pytania nt medytacji

pytania nt medytacji

• Czy siedzenie w pozycji jogi lub zamykanie oczu sprzyja medytacji?
• Co zrobić, aby mój umysł nie błądził w czasie medytacji?
Start arrow Styl życia arrow Dla każdego coś innego!
Dla każdego coś innego!

Jak odżywiać się według zasad Ayurvedy ?

Spostrzeganie i traktowanie istoty ludzkiej jako indywidualności jest jedną z silnych stron ayurvedyjskiego pojęcia zdrowia. Ta zasada w szczególności odnajduje swoje odzwierciedlenie przy doborze diety. Zamiast liczenia kalorii i szukania poszczególnych związków odżywczych, Ayurveda opiera się na tym, co ktoś świadomie bądź intuicyjnie wybiera jako korzystne, kierując się przy tym smakiem, zapachem, temperaturą, kolorem i właściwościami danego produktu.

Tu możesz sprawdzić,  która dosza dominuje w Twoim organiźmie. Zapraszamy do testu.

Image

W Ayurvedzie produkty spożywcze podzielone są według swoich właściwości, tzw. gun (ciężki, suchy, gorący, lekki, oleisty i zimny), i według smaku czyli rasy (są to: słodki, kwaśny, słony, gorzki, ostry, cierpki). Zatem, gdy szukamy odpowiednich produktów dla danej doszy, musimy mieć na uwadze, aby one jej nie wzmagały bądź nasilały, lecz przeciwnymi właściwościami osiągały wyrównujący rezultat. Weźmy jako przykład doszę Vata, która z natury jest sucha, zimna i niestała. Dla niej korzystny pokarm to taki, który jest wilgotny i rozgrzewający, ponadto powinien on być spożywany o stałych porach dnia. Nie oznacza to jednak, że osoby o dominującej doszy Vata mogą spożywać jedynie potrawy ciężkie i gorące. Według Ayurvedy każdy posiłek powinien zawierać wszystkie smaki i cechy, z tym że ich proporcje należy układać odpowiednio, czyli tak, by najbardziej dominującą doszę danej osoby zrównoważyć składnikami posiłku o cechach przeciwnych.

Każdego sezonu stwarzanych jest dziesiątki diet, którym przypisuje się niesamowitą skuteczność na wszelkie przypadłości. Ayurveda uczy nas innego spojrzenia. Co dla jednego jest lekarstwem, dla drugiego może być trucizną. Co cudownie uzdrawiające jest dla osoby Vata, niekoniecznie jest zalecane dla osoby Kapha. Miska muesli z gorącym mlekiem to niezwykle zdrowe śniadanie dla Vaty, gdyż w ten sposób staje się ona mniej lotna a bardziej umocniona w ziemi, ponadto daje jej energię na cały dzień. Gdyby Kapha jadła takie śniadanie, z pewnością poczuje ociężałość a  jeszcze dodatkowo, już w drodze do pracy - senność.

Zobacz:


Jak Vata powinna odżywiać się na co dzień?             


Jak Pitta powinna odżywiać się na co dzień?     
    
   


Jak Kapha powinna odżywiać się na co dzień?           
 

Share |

Drukuj | Email

  Komentarze (7)
vata/ pitta?
Napisał(a) gdzie mam szukać ?, na temat 11-02-2011 10:35
Moje wyniki to w pierwszym teście- Vata 27, Pitta 26, Kapha 18. W drugim Vata 30, Pitta 22, Kapha 14. Proszę o pomoc, pozdrawiam
Sama
Napisał(a) Sylwia, na temat 23-01-2011 23:33
ja także posiadam konstrukcję sama 
 
Jest to bardzo dziwne, ale wszystkie doshe u mnie są bardzo wysoko punktowane. 
I to zarówno w pierwszym teście jak i drugim uzyskałam z każdej powyżej 50 pkt. Nie wiem czy jest to powód do martwienia się. Nie popadam w hipochondrię... Rozwiązywałam różne testy i za każdym razem wychodzi mi to samo, z większym bądź trochę mniejszym wynikiem. Co mam zrobić w takiej sytuacji?
komentarz dla Alicji
Napisał(a) Ania, na temat 17-12-2010 15:05
w pierwszym teście wyszło mi : vatta 31, Pitta 24, Kapha 37, w drugim Vatta: 33, Pitta 17, Kapha 16. 
 
Pierwszy test wskazał, że w Twoim organizmie (fizycznym i/lub mentalnym) dominuje dosha kapha, zaraz po niej dosha vata, co pozwala Cię określić jako osobę o konstytucji kapha-vata. Dobrze jest prześledzić ten pierwszy test pod kątem tego, która dosha przeważa w ciele mentalnym, a która w ciele fizycznym. Drugi test sygnalizuje, że dosha vata obecnie wzięła górę i może sprawiać Ci dyskomfort. Trudno mi powiedzieć, czy ten dyskomfort jest fizycznego czy bardziej psychicznego rodzaju. Może to mieć również związek z tym, czy w swojej prakriti jesteś vatą bardziej w ciele mentalnym czy w fizycznym (na co zwracałam uwagę wcześniej). Generalnie staramy się najpierw wyrównać doshe dominujące w drugim teście, gdyż to one wskazują na aktualne zaburzenia energetyczne w organizmie, objawiające się np. jakimiś schorzeniami lub dolegliwościami. W drugiej kolejności zajmujemy się naszą prakriti, czyli konstytucją dosh towarzyszącą nam od urodzenia. W Twoim wypadku obecnie należy wyregulować doshę vata  jej nadmiar w organizmie pozbędziesz się prowadząc odpowiedni styl życia i stosując dietę dla osób vata. Skorzystaj z listy produktów, które mogą spożywać osoby o tej doshy. Bądź jednak na tyle czujny, by redukując doshę vata, nie powiększyć dosha kapha. Porównaj listę produktów, których Twoje obydwie konstytucjonalne doshe (vata i kapha) unikać powinny. Niestety możesz napotkać na takie produkty, które mogą się nawzajem wykluczać, bo np. gdy dosha vata zaleca ich spożywanie, to u doshy kapha będą na czarnej liście. Aby wypracować dla siebie odpowiednią dietę trzeba wiedzieć, co się chce osiągnąć, czyli jakie dolegliwości związane z dominującą doshą chcesz pokonać w pierwszej kolejności. Jeśli np. cierpisz na bezsenność czy stany lękowe, co jest sygnałem dominującej i niezrównoważonej doshy vata, powinnaś przede wszystkim stosować dietę redukującą doshę vata. Niekiedy wyregulowanie dominującej doshy sprowadza się jedynie do unikania pewnych starych nawyków. W przypadku doshy vata, będzie to np. regularne spożywanie posiłków lub chodzenie wieczorem spać o stałej porze.
laktoza
Napisał(a) jola, na temat 10-06-2010 06:11
tez mialam z tym problem , szkodzi czy nie?
odp na komentarz Krysi
Napisał(a) Ania P, na temat 20-01-2010 20:17
Trochę nie do końca jest tak jak zrozumiałaś. W artykule o diecie dla różnych dosz nie ma mowy o tym, że laktoza szkodzi wszystkim osobom Vata. Było by to zbyt duże uogólnienie. Jest tam wprawdzie napisane, że osoby Vata cierpią najczęściej na alergie, co nie oznacza, że każda osoba z dominującą Vatą ma taką przypadłość. Poza tym napisane jest, że w wielu przypadkach dotyczy to laktozy, co również zawężą kręg tych, których dotyka nietolerancja na laktozę. Przedstawiając zaś artykuł o mleku autor miał na celu przekazanie takich informacji na jego temat, z którymi przeciętny internauta mógł się nie spotkać, gdyż generalnie wiedza ajurwedyjska nie jest promowana wśród ogólnie przyjętej wiedzy akademickiej. Stąd więc zaistniała potrzeba, aby przedstawić mleko w innym, może ciekawszym i innym świetle. Tam też autor zawarł swoją sugestię, aby korzystać z dobrotliwości tego produktu i zachęcił, aby pić go codziennie. Należy jednak zaznaczyć, że w Ajurwedzie jest rzeczą bardzo indywidualną, czy dany pokarm jest korzystny dla Ciebie (gdyż to co dla Ciebie jest lekarstwem może być trucizną dla innego). Dlatego też należy posługiwać się zdrowym rozsądkiem, wiedzą i w ten sposób samodzielnie decydować, czy np. mając nietolerancję laktozy mimo wszystko powinnam/powinienem wypijać szklankę mleka.
Napisał(a) Krysia, na temat 16-12-2009 14:02
nie rozumiem: piszecie, że vacie szkodzi laktoza a potem piszecie, że ma pić szklanka mleka na noc. Czy możecie to wyjaśnić?
a "sama" ?
Napisał(a) Naomi, na temat 17-06-2009 21:05
a osoby o konstytucji "Sama" ? byłabym wdzięczna za jakieś wskazówki

Skomentuj na forum
Zasady forum

Podpis:
Tytuł:
Komentarz:

 

Zapoznaj się z aktualnym
programem zajęć
w poniższych miastach:
Bądź na bieżąco!
Jeśli chciałbyś otrzymywać informacje na temat aktualnych wydarzeń w Twojej okolicy oraz online zapraszamy do prenumeraty naszych e-mail powiadomień:

Twoje imię, nazwa, nick:

Twój e-mail:

Wybierz Twoje lub najbliższe Ci miasto:
Zostań fanem mantra.pl
Wolisz otrzymywać powiadomienia o naszych kursach przez facebooka? Dołącz do fanówAyurveda
Ayurveda to licząca ponad 5 000 lat wedyjska medycyna naturalna. Jest ona ugruntowanym i kompletnym systemem leczniczym. Słowo "ayurveda" składa się z dwóch sylab "ayur" (życie) i "veda" (wiedza, mądrość). W dosłownym tłumaczeniu: "wiedza życia". Wybrane artykuły:
Czym jest Ayurveda?
Zasady dobrego trawienia
Jak odżywiać się według zasad Ayurvedy?

zobacz wszystkie »

Kuchnia Wegetariańska
W obecnych czasach coraz więcej osób docenia zalety wegetarianizmu, który jest ściśle związany ze zdrowym stylem życia. Taki sposób odżywiania sprzyja zachowaniu zdrowego ciała i dobrego samopoczucia. Polecane przepisy:
Kotlety z płatków owsianych
Kiełki - zielone źródło zdrowia
Zupa z czerwonej soczewicy

zobacz wszystkie »

Hatha Joga
Ćwicz razem z nami

Hatha-joga to system ćwiczeń, który sprawia, że ciało jest mniej podatne na wpływ czynników fizycznych. Ćwiczenia te oczyszczają subtelny system nerwowy tak, że możemy coraz pełniej doświadczać siły życia w swoim ciele. Polecane asany:
Surya Namaskar - powitanie słońca
Ustrasana - pozycja wielbłąda
Matsyasana - pozycja ryby

zobacz wszystkie »

Pytanie:
Z jakich powodów chcesz przejść na dietę wegetariańską?
 
Cytat
"Wegetariański sposób życia, przez swoje czyste fizyczne działanie na ludzki temperament, może wpłynąć na ludzkość w najbardziej dobroczynny sposób."

Albert Einstein

Szkoła Medytacji
medytacja  joga  mantra