festiwale, kalendarz imprez, wydarzenia medytacja wiedza duchowa zdrowy styl zycia kursy jogi medytacji
Wykłady video

Zapraszamy do obejrzenia wykładów uznanego na świecie nauczyciela jogi i medytacji (wykłady video udostępnione online)

Jak medytować?

wykład online

Jak medytować - szczegółowy opis i video prezentacja głównych metod medytacji

Pokój medytacyjny

pokoj medytacyjny

Posłuchaj starożytnych mantr. Usiądź wygodnie, zamknij oczy, odpocznij w medytacji. Pozwól, aby twój umysł wypełnił się dźwiękiem mantry.

Korzyści z medytacji

korzyści medytacji

Medytacja jest najlepszą drogą ku pełnej samorealizacji, oświecającego zrozumienia tego, kim jesteś w istocie. Owocuje także poprawą psychicznego i fizycznego samopoczucia.

Pytania nt medytacji

pytania nt medytacji

• Czy siedzenie w pozycji jogi lub zamykanie oczu sprzyja medytacji?
• Co zrobić, aby mój umysł nie błądził w czasie medytacji?
Start arrow Wiedza arrow 10 Zasad Udanego Małżeństwa
10 Zasad Udanego Małżeństwa
  zasady dobrego małżeństwa


Udane małżeństwo to marzenie każdej młodej pary.
Szukamy więc złotych rad w nadziei, że sprawią one, iż nasz związek będzie naprawdę doskonały.


Chcielibyśmy zaprezentować Wam w tym artykule unikalne, przynoszące bardzo dobre efekty, spojrzenie na kwestię małżeństwa. Małżeństwo jest tak naprawdę doskonałą okazją i treningiem dla naszego wewnętrznego rozwoju. Wymaga ono ciągłej współpracy dwóch stron. A to oznacza istnienie odmiennych opinii, idei, upodobań, woli, itd.

Do zgodnego i harmonijnego funkcjonowania małżeństwa potrzebne jest zatem rozwijanie takich cech jak: tolerancja, umiejętność wybaczania, umiejętność rezygnowania z własnej wygody na rzecz drugiej osoby, itd. Wymaga to olbrzymiej pracy nad sobą. Nie bez powodu mówi się, że sytuacja rodzinna danej osoby często odzwierciedla stan jej "duchowego zdrowia".

Życie rodzinne ludzi podążających naukami jogi jest radosne, pełne zrozumienia i wsparcia. Istnieją pewne szczegółowe zalecenia podane nam przez wielkich nauczycieli jogi odnośnie tego jak zbudować udany związek. Chcielibyśmy podzielić się z Wami tymi bezcennymi radami.

Dekalog dobrego małżeństwa


1. Okazuj szacunek
Wiadomo, że związek małżeński cechuje duża bliskość między partnerami. Nie można jednak zapominać o tym, że konieczna jest pewna doza szacunku do drugiej osoby. Gdy szacunek zanika, istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się lekceważenia, wzgardy.
Szacunek nie koliduje z uczuciem bliskości. Jest on raczej jak przeźroczysta woalka, która chroni nas przed zbytnim, rujnującym związek, spoufaleniem się. Powinniśmy starać się okazywać szacunek swojemu partnerowi. Sprawi mu to na pewno dużo przyjemności. Regularne pielęgnowanie tego rodzaju postawy sprawi także, że z czasem traktowanie innych z rzeczywistym szacunkiem stanie się naszą naturą.

2. Bądź tolerancyjny
Tolerancja oznacza umiejętność akceptowania krytyki, czy uwag bez pragnienia wzięcia odwetu. Cechę tę bardzo dobrze opisuje wedyjska maksyma:
"Powinniśmy być bardziej tolerancyjni niż drzewo,
gdyż nawet jeśli jest ścinane, nie protestuje,
gdy wysycha – nie prosi o wodę."
Nie jest to może łatwe do wprowadzenia w życie, ale powinniśmy próbować, ćwiczyć taką postawę. W rozwijaniu cechy tolerancji bardzo pomocną praktyką jest medytacja.

3. Wspieraj
Małżeństwo to nie związek dwóch osób oparty na wzajemnej eksploatacji. Małżeństwo to związek, w którym partnerzy pomagają sobie, wspierają się. Codzienne życie często nie jest łatwe. Nie powinniśmy być dla swojego partnera kolejnym źródłem stresu, kolejnym ciężarem.
Raczej powinniśmy go wspierać w pokonywaniu jego trudności, starać się przynieść mu ulgę. Naturalnym wyrazem naszej troski o innych jest rzeczywista pomoc. Bez tego troska pozostaje tylko dobrym życzeniem. Powinniśmy zawsze szukać okazji, aby służyć dobru drugiej osoby, bez oczekiwania nagrody czy nawet docenienia.

4. Bądź wyrozumiały
Każdy ma swoje dobre i złe cechy. Ktoś może być spokojny, ale też leniwy, ktoś inny może być niezwykle aktywny, ale i nerwowy. Zbyt często wyolbrzymiamy cudze błędy przy równoczesnym minimalizowaniu własnych. W tej kwestii znacznie lepiej jest skupić się na pracy nad sobą samym. Gdy jesteśmy świadomi swoich własnych niedoskonałości, łatwiej nam jest być wyrozumiałym w stosunku do niedoskonałości innych osób.

5. Sam dąż do doskonałości, ale nie oczekuj jej od twojego współmałżonka
Przestańmy oczekiwać od partnera, aby był idealny. Starajmy się widzieć w nim jego dobre cechy. Wyszukujmy je, tak jak pszczoła zawsze szuka nektaru. Nie skupiajmy się na wadach partnera. Innymi słowy, nie bądźmy jak mucha, która lubi buszować w nieczystościach.
Zamiast dążyć ze wszystkich sił do tego, aby nasz współmałżonek zmienił się na lepsze, skupmy się raczej na własnym rozwoju. Musimy zrozumieć także, że druga osoba jest naszym partnerem w życiu a nie naszą własnością. Ma wolną wolę i sama ponosi odpowiedzialność za własne decyzje. Możemy ją zachęcać do czegoś, ale nie zmuszać. Inspirować, ale nie podejmować za nią decyzji.

6. Motywuj swą postawą
Sami bądźmy dobrym przykładem właściwego zachowania, odpowiedniego traktowania współmałżonka. Najlepszym nauczycielem jest bowiem ta osoba, która uczy własnym przykładem.

7. Bądź ostrożny w osądzaniu
Trudno jest ocenić motywy i intencje drugiej osoby. Emocje są tu zawsze złym doradcą. Nieosądzanie innych oszczędzi nam wielu nieporozumień i przysporzy wielu przyjaciół.

8. Przepraszaj kiedy źle postąpiłeś nawet jeśli druga osoba postąpiła gorzej
Częstą przyczyną przedłużania się konfliktów rodzinnych jest myślenie, iż większa wina leży po tej drugiej stronie i w związku z tym to ona czy on powinien przeprosić pierwszy.
Słowo przepraszam tak naprawdę nic nas nie kosztuje, oprócz poświęcenia części własnej dumy. Kiedy zrobimy pierwsi ten gest pomijając kwestię kto miał rację, pokazujemy również partnerowi, że zależy nam na dobrej relacji w związku. W takiej sytuacji partner nawet bardziej doceni nasze próby załagodzenia konfliktu.

9. Wybaczaj
Nasz gniew na innych najbardziej krzywdzi i niszczy nas samych. Chowanie urazy nawet do jednej osoby potrafi skutecznie zatruć nasze własne życie. Musimy wybaczać krzywdy wyrządzone nam przez innych. Ludzie byli, są i będą niedoskonali tak jak i my sami jesteśmy niedoskonali. I ponownie: jeśli jesteśmy świadomi swoich własnych niedoskonałości i popełnionych błędów, łatwiej nam będzie wybaczyć innym.

10. Nie wiń innych za swoje cierpienia, przede wszystkim bądź pokorny i współczujący.
Według nauk jogi, każde cierpienie, które spotykamy w życiu jest tak, czy inaczej wynikiem naszych wcześniejszych złych czynności. Nazywa się to - prawo karmy. Oznacza to, że nigdy nie powinniśmy winić drugiej osoby za cierpienie, którego doświadczamy (dotyczy to zarówno cierpienia fizycznego jak i psychicznego). Nawet, jeśli dana sytuacja była wywołana przez daną osobę, to w ostatecznym rozrachunku zbieramy gorzkie żniwo, które sami kiedyś zasialiśmy.

Pokora to bardzo obszerny temat, ale w skrócie można powiedzieć, że jest ona symptomem oraz warunkiem czyjegoś zdrowia duchowego. Ludzie dumni są bardzo nieszczęśliwi, są utrapieniem dla innych i dla siebie samych.
Współczucie to bardzo piękne i szlachetne uczucie. Jest ono jednym z aspektów prawdziwej miłości. Powinniśmy nim obdarzać wszystkich bez wyjątku. Każdy z nas doświadcza w życiu ogromu niedogodności, stresu, niepokojów i bólu. Kiedy docenimy to, że dotyczy to także osoby obok nas, to łatwiej będzie nam zapomnieć o różnicy zdań czy wybaczyć jej winy.

Wprowadzenie tych wskazówek w swoje życie może wydawać się czymś trudnym. Z pomocą przychodzą nam praktyki medytacyjne, dzięki którym właściwe cechy takie jak tolerancja, zdolność wybaczania, wyrozumiałość pojawiają się automatycznie. Tak naprawdę dzięki medytacji rozwijają się w nas wszelkie dobre cechy. Warto więc, w trosce o swoje dobre małżeństwo, dodać medytację do swojego życia.
Jeśli chciałbyś zadać pytanie prosimy skontaktuj się z redaktorem działu Wiedza: e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Zapraszamy także do zapoznania się z pozostałymi artykułami nt medytacji i samorealizacji:
Samorealizacja:
• Co jest naszą prawdziwą istotą?
• Egocentryzm i jego gorzkie owoce
• O poszukiwaniu szczęścia
• Video: Zdrowie i harmonia osiągane dzięki życiu zgodnemu z zasadami jogi
Medytacja:
• Dlaczego warto
   medytować?

• Zrozumieć medytację
• Pytania i odpowiedzi nt
   medytacji

Zapraszamy na:
Kurs medytacji w Warszawie!

Jeśli jesteś zainteresowany bliższym poznaniem tematu medytacji,
zapraszamy serdecznie na warsztaty medytacji w Warszawie. Najbliższe spotkanie odbędzie się już
17 września (najbliższa środa).

Zobacz dalsze szczegóły nt spotkania


zamknij okno [ X ]


Drukuj | Email

  Komentarze (13)
odp. dla ania29
Napisał(a) Karol - redaktor, na temat 28-07-2011 20:57
Nie możemy zmienić się za innych, możemy zachęcić kogoś, dać dobry przykład, postarać się zrobić wszystko, co w naszej mocy. Niezależnie od tego, czy nasze małżeństwo jest udane, czy też nie, powinniśmy dążyć do samorealizacji, do głębszego poznania kim jesteśmy i co jest celem życia, do doświadczenia głębszej, duchowej miłości. Dzięki temu możemy doświadczyć radości, satysfakcji i spełnienia. Zachęcam do poczytania innych artykułów na naszej stronie i do nauczenia 
się medytacji. Serdecznie pozdrawiam.
Napisał(a) kejti, na temat 03-12-2010 23:22
wg mnie opisame powyzej zasady są tak oczywiste, to przykre ze tak mało ludzi w dzisiejszym swiecie wie na czym polega wspolne zycie. dotyczy to rowniez innych dziedzin zycia. zawsze mnie to strasznie smuci, bo czuje bezsilnosc. 
dbajmy o siebie ;-) pozdrawiam
Bardzo ciekawe.
Napisał(a) Menthor, na temat 24-11-2010 13:49
Wszystko fajnie pięknie, ale ile osób się znajdzie w dzisiejszych czasach, aby kierować się tymi zasadami. Żadko kto w dzisiejszych czasach kieruje się jakimikolwiek zasadami. Leci przez życie jak zwierzak. Mimo to przynajmniej jedna strona (mantra.pl) jest źródłem takich cech z których każda osoba może, ale nie musi skorzystać. Tak naprawdę takie rzeczy powinny być przekazywane przez szkoły (bo po rodzicach bym się tego nie spodziewał). Chociaż szkoły powinny te wartości przekazywać bo one również mają ogromny wpływ na wychowywanie dziecka i młodzieży. Jeżeli młodzież nie ma wzorców ani jakichkolwiek zasad (które powinny wynosic ze swoich domów) to nie można się spodziewać, że będą ułożone i nie wpadna w złe towarzystwo. Także to wszystko jest jak naczynia połączone. Warte zastanowienia się - szczególnie jak chce się mieć dziecko. Może warto samemu kierować się zasadami z tego artykułu na tyle ile się potrafi przez co samemu być wzorcem dla swojego dziecka. Powodzenia.
smutno
Napisał(a) ania29, na temat 21-11-2010 19:23
spełniam wszystkie zasady udanego małżeństwa ale co z tego skoro mój mąż nie spełnia ani jednej..... 
jesteśmy tylko 3 lata razem, zawsze taki był i zawsze taki zostanie bo nadziei nie mam.. 
nawet nie czekam na cud. wegetuję coraz bardziej samotna
,,,
Napisał(a) edytttka, na temat 11-10-2010 17:54
mam 27 lat i myśle że jak nie ma szacunku do siebie to nie ma nic....
A jednak warto!
Napisał(a) stefmat, na temat 25-09-2010 12:37
Mam tylko 60 lat, a jednak żona podoba mi się co raz bardziej z punktu widzenia powyższego dekalogu. Jest co raz cieplej i sympatyczniej. Ja bym to tak podsumował: cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości. Reszta przyjdzie sama. Ciepło pozdrawiam
komentarz
Napisał(a) stokrotka22, na temat 30-08-2010 18:36
nie wiem czy to cos daje ale warto sprobowac... dziekuje
Napisał(a) magnat, na temat 30-08-2010 09:55
piekne zasady ale trudne
Napisał(a) angelisia19, na temat 18-08-2010 10:07
Dekalog fajny ale mnie byłoby się ciężko do niego dostosować bo jestem osobą upartą i lubię dominować w małżeństwie tylko,że mąż zaczął mi się buntować a tak nie może być i muszę znaleźć jakiś sposób...:)
Wspaniale
Napisał(a) konopijczyk, na temat 05-07-2010 20:54
To jest prawda wszystko zależy od tego jak postrzegamy siebie...bo wtedy postrzegamy tak innych


 

Zapoznaj się z aktualnym
programem zajęć
w poniższych miastach:
Bądź na bieżąco!
Jeśli chciałbyś otrzymywać informacje na temat nowych artykułów oraz prelekcji z zakresu medytacji, jogi i wiedzy wedyjskiej w Twojej okolicy lub online, zapraszamy do prenumeraty naszych e-mail powiadomień:

Twoje imię, nazwa, nick:

Twój e-mail:

Wybierz Twoje lub najbliższe Ci miasto:
Zostań fanem mantra.pl
Wolisz otrzymywać powiadomienia o naszych kursach przez facebooka? Dołącz do fanów:Cykl o samorealizacji
artykuły nt samorealizacjiZapraszamy do poznania wiedzy nt samorealizacji - odkrycia i zrozumienia naszej prawdziwej tożsamości.
Polecane artykuły:
  • Czy jesteśmy ciałem
  • Co jest naszą istotą?
  • Poczucie własnej wartości
  • Samorealizacja a szukanie szczęścia
Pytanie:
Dlaczego zainteresowały cię zagadnienia samorealizacji i reinkarnacji?
 
Cytat
Nie ma nic bardziej wzniosłego
i czystego w tym świecie
nad wiedzę transcendentalną.
Wiedza ta jest dojrzałym
owocem wszelkiego mistycyzmu,
a kto ją osiągnął, ten z biegiem czasu
raduje się sobą w sobie samym.

Bhagavad - Gita 4.38

Szkoła Medytacji
medytacja  joga  mantra