Amla - smak kwaśny

Do smaku kwaśnego przynależy element ziemi i ognia. Rozgrzewająca cecha ognia wpływa pobudzająco na trawienie i lekko ogrzewająco na cały organizm. Z uwagi na te właściwości smak ten powinien być obecny przy okazji dużych i ciężkich posiłków. 

Vata czerpie korzyść najbardziej z ciepłoty tego smaku, jak również wilgotność i związek z ziemią kwaśnego smaku przynosi jej pożytek. Osobom o naturze przeważającej pitty nie zaleca się spożywania zbyt kwaśnych posiłków. U osób z dominującą doshą kapha smak ten może doprowadzić do zatrzymania płynów w organizmie, jak i lekkiej nadwagi – kwasota posiada bowiem w swoim składzie „ciężką” wodę i wilgotność, co dosha kapha ma i tak już w nadmiarze.

Z powodu swojego „wstrząsającego” efektu smak kwaśny może wywołać w sferze emocjonalnej lub mentalnej orzeźwiający realizm. Nadmiar tego smaku natomiast pogłębia tendencję wyszukiwania rzeczy, które chciałoby się mieć na własność. Wszystko co jest postrzegane, ocenia się jedynie według tego, czy odpowiada to naszym własnym życzeniom czy celom. W konsekwencji zbyt dużo „kwasoty” prowadzi do zazdrości, rywalizacji, zawiści.
Przykłady produktów żywnościowych o kwaśnym smaku: owoce cytrusowe jak: cytryny, pomarańcze, grejpfruty, kiwi, ananasy, jak również rodzime owoce: wiśnie, truskawki, śliwki. Poza tym: pomidory, kiszona kapusta, jogurt, kwaśne mleko, hibiskus.

Główne działanie kwaśnego smakuNegatywne działanie kwaśnego smakuNadmierne spożycie smaku kwaśnego prowadzi do:
ogólnie:
uspokaja, poprawia apetyt i smak;
podwyższa tendencję do krwotoków i jest wskazany w pracy serca i jego funkcjach.

na tkanki ciała (dathu):
lekko buduje, redukuje shukra-dathu

na wydzieliny (mala):
wypróżniająco, pobudza drogi moczowe, zmniejsza gazy.

na agni:
silnie pobudza

na kanały ciała (shrota):
blokuje

wskazany przy:
zaburzonej doshy vata, słabej przemianie materii, braku apetytu.
- blokuje kanały ciała – shrota
- wzmaga tworzenie się wilgotnej gąbkowatej tkanki łącznej
- zwiększa skłonność do krwotoków
- zmniejsza płodność


ostrożnie przy:
zachwianej doshy pitta
typowych zakłóceń doshy pitta czyli:
- zakłócenia w tworzeniu się krwi i krzepliwości krwi
- palących dolegliwości
- chorób skóry
- opuchlizny
- wrzodów, ropieni
- wrażliwych zębów
- przy długoletnim nadużywaniu do opryszczki, trądziku, zapaleń, zgagi, wrzodów żołądka, żółtaczki, biegunki i chorób oczu.