festiwale, kalendarz imprez, wydarzenia medytacja wiedza duchowa zdrowy styl zycia kursy jogi medytacji
Wykłady video

Zapraszamy do obejrzenia wykładów uznanego na świecie nauczyciela jogi i medytacji (wykłady video udostępnione online)

Jak medytować?

wykład online

Jak medytować - szczegółowy opis i video prezentacja głównych metod medytacji

Pokój medytacyjny

pokoj medytacyjny

Posłuchaj starożytnych mantr. Usiądź wygodnie, zamknij oczy, odpocznij w medytacji. Pozwól, aby twój umysł wypełnił się dźwiękiem mantry.

Korzyści z medytacji

korzyści medytacji

Medytacja jest najlepszą drogą ku pełnej samorealizacji, oświecającego zrozumienia tego, kim jesteś w istocie. Owocuje także poprawą psychicznego i fizycznego samopoczucia.

Pytania nt medytacji

pytania nt medytacji

• Czy siedzenie w pozycji jogi lub zamykanie oczu sprzyja medytacji?
• Co zrobić, aby mój umysł nie błądził w czasie medytacji?
Start arrow Styl życia arrow Chińska medycyna naturalna
Chińska medycyna naturalna
Medycyna chińska liczy sobie ponad 5000 lat. Już w czasach dynastii SHANG (ok. 1000 lat p.n.e.) stała na dość wysokim poziomie. Właśnie z tego okresu pochodzą znalezione podczas wykopalisk pierwsze igły do akupunktury.

Lekarze akademiccy postrzegają ciało człowieka inaczej niż lekarze chińscy. Ci pierwsi lokalizują szybko chory organ i przepisują lekarstwa. Według medycyny chińskiej choroba stanowi tylko pewną manifestację stanu organizmu. Mimo, że jest konkretnie umiejscowiona, jej przyczyna może znajdować się poza ciałem fizycznym.

Źródło wszystkich zaburzeń tkwi w zachwianiu równowagi energetycznej organizmu. Dlatego leczenie powinno być całościowe i dotyczyć wszystkich sfer - począwszy od emocjonalnej, która najbardziej oddziałuje na nasze ciało fizyczne. Nieprzypadkowo mówi się, że choroba powstaje najpierw w psychice.

Aby uniknąć chorób, należy zmienić nie tylko styl życia, ale także sposób pojmowania świata. Możemy na przykład zastanowić się w jaki sposób śpimy. Jeśli śpimy dobrze i wstajemy w dobrej formie - to już początek sukcesu. Inne równie ważne aspekty to dobry humor, pogoda ducha, prawidłowe odżywianie. Na zdrowie wpływa nie tylko sposób i jakość jedzenia, ale także sposób myślenia. Dobroć, miłość, życzliwość to kolejne punkty w dążeniu do osiągnięcia zdrowia.

Według chińskiej medycyny naturalnej zdrowie to także równowaga między dwiema energiami yin i yang. Yin to płyny wewnętrzne i tkanki ludzkie. Ta energia chłodzi, nawilża i odżywia. Natomiast energia yang to ciepło, aktywność i produktywność.

Według Chińczyków leczenie ciała jest nierozerwalnie związane z leczeniem ducha. Zdrowie to nie tylko brak choroby. To przede wszystkim zdolność funkcjonowania w bardzo skomplikowanym systemie składającym się z wielu ogniw - ludzi, problemów życia codziennego i czynników zewnętrznych, takich jak powietrze i woda. To właśnie dlatego filozofia chińska nie mówi o jednostce jako takiej lecz przedstawia człowieka jako cząstkę grupy społecznej - rodziny czy szerzej społeczeństwa. Analogicznie chorobę definiuje jako utratę zdolności adaptacyjnych organizmu.

Prawo Pięciu Elementów,  zwane również prawem pięciu faz rozwoju, pięciu żywiołów, pięciu ruchów, pięciu królestw, pięciu działań to zbiór: pór roku, żywiołów, kolorów, emocji, narządów i innych, ułożonych w odpowiedniej kolejności na okręgu koła. Ta kolejność nie jest przypadkowa. Oznacza uporządkowane zależności między poszczególnymi elementami. Energia od momentu urodzenia aż do śmierci krąży w organizmie przychodząc w ruchu kołowym, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara przez wszystkie pięć elementów. Jest to tzw. obieg karmiący, obieg odżywczy. Narząd poprzedzający karmi narząd następujący po nim, zasila go energią.

W medycynie chińskiej zdiagnozowanie danej choroby polega na: obserwacji - cery, oczu, języka, paznokci, sposobu chodzenia, postawy, wyglądu wydalin i wydzielin; słuchaniu - dźwięku głosu; wąchaniu - oddechu, skóry; badaniu dotykiem - wilgotności skóry, siły i napięcia mięśni, zmian tętna.

Chińczycy rozróżniają 28 rodzajów pulsów płynących z serca i do dzisiaj zadziwiają trafnością diagnoz stawianych na podstawie pulsu. Według medycyny chińskiej chi (życiodajna energia) i krew to jedność. Chi uruchamia krążenie krwi wyczuwane jako puls. Z tego powodu właśnie badanie pulsu jest jedną z podstawowych metod diagnozy.

W ocenie równowagi yin-yang w organizmie bardzo ważną rolę odgrywa obserwacja języka. Jego wygląd bowiem odzwierciedla stan organizmu - można dzięki niemu rozpoznać rozwój lub cofanie się choroby, konflikt między ciepłem a zimnem, nadmiarem i niedoborem.

Praktyczna wartość medycyny chińskiej polega na tym, że uczy ona nie tylko rozumienia potrzeb organizmu, ale odbierania i prawidłowego interpretowania sygnałów ciała, co pomaga w porę przeciwdziałać rozwojowi każdej dolegliwości.
Drukuj | Email

  Komentarze (5)
medycyna
Napisał(a) Zolana, na temat 10-04-2010 15:14
tak zwrocmy uwagę na chińską medycynę ! 

medycyna naturalna
Napisał(a) marek, na temat 06-04-2010 17:37
wszystko ciekawe ale czy niemorzna by było zmieśćić przepisuw na dolegliwośći
medycyna chinska
Napisał(a) mariika, na temat 14-03-2010 03:43
medycyna chinska to mistrzostwo swiata- szkoda, ze tak malo ludzi to kmini lub rozkminia za pozno fakty jak leczy nasza medycyna a jak chinska..., polecam evenement jakim jest TIENS... oj warto!
Tao Zdrowia Daniel Reid
Napisał(a) kamil, na temat 09-01-2009 11:07
gorąco polecam a przy okazji świetna stronka ta mantra pl
med. chinska
Napisał(a) barb, na temat 28-03-2008 14:22
wiecej takich artykulow,przydalyby sie porady lekarzy chinskich

Skomentuj na forum
Zasady forum

Podpis:
Tytuł:
Komentarz:

 

Zapoznaj się z aktualnym
programem zajęć
w poniższych miastach:
Bądź na bieżąco!
Jeśli chciałbyś otrzymywać informacje na temat aktualnych wydarzeń w Twojej okolicy oraz online zapraszamy do prenumeraty naszych e-mail powiadomień:

Twoje imię, nazwa, nick:

Twój e-mail:

Wybierz Twoje lub najbliższe Ci miasto:
Zostań fanem mantra.pl
Wolisz otrzymywać powiadomienia o naszych kursach przez facebooka? Dołącz do fanówAyurveda
Ayurveda to licząca ponad 5 000 lat wedyjska medycyna naturalna. Jest ona ugruntowanym i kompletnym systemem leczniczym. Słowo "ayurveda" składa się z dwóch sylab "ayur" (życie) i "veda" (wiedza, mądrość). W dosłownym tłumaczeniu: "wiedza życia". Wybrane artykuły:
Czym jest Ayurveda?
Zasady dobrego trawienia
Jak odżywiać się według zasad Ayurvedy?

zobacz wszystkie »

Kuchnia Wegetariańska
W obecnych czasach coraz więcej osób docenia zalety wegetarianizmu, który jest ściśle związany ze zdrowym stylem życia. Taki sposób odżywiania sprzyja zachowaniu zdrowego ciała i dobrego samopoczucia. Polecane przepisy:
Kotlety z płatków owsianych
Kiełki - zielone źródło zdrowia
Zupa z czerwonej soczewicy

zobacz wszystkie »

Hatha Joga
Ćwicz razem z nami

Hatha-joga to system ćwiczeń, który sprawia, że ciało jest mniej podatne na wpływ czynników fizycznych. Ćwiczenia te oczyszczają subtelny system nerwowy tak, że możemy coraz pełniej doświadczać siły życia w swoim ciele. Polecane asany:
Surya Namaskar - powitanie słońca
Ustrasana - pozycja wielbłąda
Matsyasana - pozycja ryby

zobacz wszystkie »

Pytanie:
Z jakich powodów chcesz przejść na dietę wegetariańską?
 
Cytat
"Wegetariański sposób życia, przez swoje czyste fizyczne działanie na ludzki temperament, może wpłynąć na ludzkość w najbardziej dobroczynny sposób."

Albert Einstein

Szkoła Medytacji
medytacja  joga  mantra